Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2022-04-06

Akt utworzenia ponadregionalnej spółki podpisany - będą budować nowe mieszkania

Przedstawiciele dziewięciu samorządów 4 kwietnia w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim podpisali akt notarialny utworzenia spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Łódzkie Centrum. Przypomnijmy, że 24 stycznia 2022 podpisano list intencyjny w sprawie powołania nowej spółki, wybuduje ona ponad 1000 mieszkań, z czego ponad pięćset powstanie w Tomaszowie Mazowieckim.

 

SIM KZN Łódzkie Centrum Spółka z o.o. z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim powstała z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz samorządów: Tomaszowa Mazowieckiego, Białej Rawskiej, Działoszyna, Inowłodza, Koluszek, Nowego Miasta n/Pilicą, Pajęczna, Ujazdu i Zduńskiej Woli.

Każdy z przyszłych udziałowców otrzymał na objęcie udziałów w spółce kwotę w wysokości 3 milionów złotych. Kapitał zakładowy SIM KZN Łódzkie Centrum wynosić będzie 27 milinów złotych. A to niejedyne środki publiczne, z których będzie finansowana działalność inwestycyjna spółki. Finansowanie uzupełni grant z Funduszu Dopłat i preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Podpisaniu aktu notarialnego towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem prezesa KZN Arkadiusza Urbana, posła Włodzimierza Tomaszewskiego, prezydenta Marcina Witko oraz przedstawicieli samorządów, które wspólnie z naszym miastem tworzą SIM KZN Łódzkie Centrum.

 

- SIM powoływany w Tomaszowie Mazowieckim wybuduje mieszkania z przeznaczeniem dla osób o umiarkowanych dochodach czyli takich, którzy są w pewnym sensie w pułapce – z jednej strony mają środki na płacenie czynszu, z drugiej nie posiadają ich na wzięcie kredytu. Jest to możliwe dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, który został niedawno zasilony kolejnymi środkami, aby SIM-y mogły realizować swoje zadania. Tomaszów Mazowiecki jest liderem tego nowego SIM-u – powiedział prezes KZN Arkadiusz Urban.

- Intencją rządu jest to, żeby mieszkań przyrastało jak najwięcej, także w ramach budownictwa społecznego. SIM-y to jest właśnie ten wymiar budownictwa społecznego angażującego szczególnie samorządy, które mają oferowane takie narzędzia, że będą rozkręcały to budownictwo w ogromnej skali. Cieszę się, iż w tak krótkim czasie od podpisania listu intencyjnego podpisujemy umowę spółki. Życzę, abyśmy jak najszybciej mogli się spotkać na otwarciu wybudowanych mieszkań – zaznaczył poseł Włodzimierz Tomaszewski.

- To bardzo ważny projekt rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Projekt budowy mieszkań, które są  przeznaczone pod wynajem ale z opcją dojścia do własności. To również świetna okazja, żeby kontynuować w takich miastach jak Tomaszów Mazowiecki proces rewitalizacji; proponować mieszkańcom zamieszkującym stary zasób komunalny poprawę warunków bytowania. Dzięki temu starać się inwestować w naprawę starego zasobu, a ten który nie da się naprawić zastępować nowymi mieszkaniami. Krótko mówiąc projekt umożliwi poprawę standardu życia naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że proces inwestycyjny będzie przebiegał tak samo szybko, jak dotychczasowe przygotowania do utworzenia spółki. Tego życzę samorządowcom, którzy biorą udział w projekcie, ale przede wszystkim mieszkańcom, którzy już czekają na nowe mieszkania – podkreślił prezydent Marcin Witko

W najbliższych latach przy ulicy Szerokiej i Chopina powstaną budynki wielorodzinne z ponad 500 lokalami mieszkalnymi. Budynki będą ponad 4-7 kondygnacyjne, nowoczesne (wyposażone w windy i parkingi), spełniające oczekiwania nie tylko rodzin, ale również seniorów i osób niepełnosprawnych. Powstaną w nich mieszkania przeznaczone dla osób o umiarkowanych dochodach. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego budują i wynajmują lokale mieszkalne z możliwością dojścia do własności.

 

 

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij