2 września 2023 r. w Smardzewicach odbył się zjazd rodzinny potomków rodzin Osińskich i Grabczaków. Zorganizowała go przedstawicielka młodszego pokolenia potomków – pani Marta z Osińskich Pawlik, która od kilku lat bada dzieje swoich przodków, odkrywając nieznane dotąd i zapomniane karty przeszłości – związane z walką o wolną Polskę w okresie II wojny światowej.
Poszukiwania rozpoczęła od tablicy pamiątkowej, wmurowanej w 1967 r. przy ówczesnym Zakładowym Domu Kultury – dziś sala „Malinowa” (ul. Spalska) staraniem Dyrekcji i Samorządu Robotniczego Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu, gdzie umieszczono nazwiska zamordowanych w czasie wojny pracowników tej fabryki. Znalazły się tam m.in. nazwiska: Albin Grabczak, Henryk Grabczak, Wiktor Grabczak, Tadeusz Osiński…
Tak zaczyna się ta historia, w której zostały zawarte losy rodziny Osińskich i Grabczaków w walce o wolną Polskę. Jej pełną treść znajdziecie Państwo na stronie internetowej tomaszowskiego Muzeum - link: https://www.muzeumtomaszow.pl/aktualnosci/historia-wiecznie-zywa-rodziny-osinskich-i-grabczakow-w-walce-o-wolna-polske
Opowieść pokazuje kolejny fragment historii Tomaszowa Mazowieckiego. Pragniemy odsłaniać kolejne, nie tylko te największe, najbardziej znane, ale również te mniejsze, pochodzące z archiwum rodzinnych mieszkańców naszego miasta, takie, które łączą się bezpośrednio z jego dziejami. Jeśli macie Państwo taką historię, przekażcie ją pracownikom Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Te najciekawsze, najlepiej udokumentowane opublikujemy na stronach Muzeum i Urzędu Miasta.
Zapraszamy do kontaktu:
Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego
ul. POW 11/15
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 44 724 48 48
Osoba do kontaktu: dr Daniel Warzocha - adiunkt działu historyczno-numizmatycznego
Email: historia@muzeumtomaszow.pl