Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2021-09-30

Mieszkania TM Plus przekazane lokatorom

Klucze do lokali wybudowanych w ramach Programu „Mieszkanie TM Plus” 28 września zostały przekazane pierwszym lokatorom. Tym samym zakończyła się budowa dwóch bloków mieszkalnych przy ul. Borek 22/24 i Borek 22/24 A. W blokach znajdują się mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe o powierzchni od 27,53 mkw. do 68,68 mkw. Łącznie w obu budynkach znajduje się 75 mieszkań, dostępnych jest także 82 miejsc parkingowych. Bloki mieszkalne przy ulicy Borek to kolejna zrewitalizowana przestrzeń naszego miasta.

Przekazaniu lokali towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem Waldemara Budy, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Rafała Ambrozika, senatora RP, Grzegorza Wojciechowskiego, posła RP oraz Wacławy Bąk, prezes TTBS i Ryszarda Stompóra, przedstawiciela wykonawcy inwestycji. Gospodarzem konferencji był prezydent Marcin Witko.

Program „Mieszkanie TM Plus” powstał w II połowie roku 2017 roku, pierwszy nabór wniosków osób chętnych do przystąpienia do programu odbył się we wrześniu 2017 roku. Podpisanie umowy na wykonanie inwestycji pomiędzy Tomaszowskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, a Konsorcjum: Zakład Ogólnobudowlany „Waldi” Waldemar Gromek oraz INVEST - PM Spółka z o.o. z siedzibą w Radomiu nastąpiło w listopadzie 2019 r. Inwestycję zakończono 26 września 2021 r.

Zdecydowaliśmy się parę lat temu, żeby wprowadzić autorski model budowy mieszkań społecznych, mieszkań opartych na programie rządowym Mieszkanie Plus”, ale trochę przez nas zmodyfikowanym. Mieszkań, w którym mieszkańcy będą mogli w pewnym momencie dojść do prawa własności. Te mieszkania, te budynki, zostały wykonane w bardzo dobrym standardzie, zakładając to, że są one niedrogie, bowiem średni koszt wybudowania 1 mkw. nie przekroczył 4 tys. złotych, gdzie na wolnym rynku w Tomaszowie Mazowieckim to koszt ponad 8 tys. złotych, a w stanie deweloperskim – ponad 6 tys. złotych (…). Planujemy wybudować w Tomaszowie ponad pół tysiąca mieszkań, mamy na ten cel przeznaczone tereny. Trwają prace, aby utworzyć spółkę inwestycji mieszkaniowych. W ten projekt angażują się inne gminy, inne miejscowości, także w sumie tych mieszkań w naszym regionie powstanie ponad tysiąc. To bardzo ważny element rozwoju miasta, budowa mieszkalnictwa, budowa nowych mieszkań… Liczymy, że gro tych mieszkańców, którzy dzisiaj zamieszkują kamienice, w których panują trudne warunki skorzystają z naszej oferty”- zaznaczył prezydent Marcin Witko, dziękując jednocześnie wszystkim osobom instytucjom zaangażowanym w zakończenie I etapu Programu „Mieszkanie TM Plus”.

Mieszkania budują samorządy mądre, samorządy, które mają pewną wizję i perspektywę rozwoju. Wydawanie środków budżetowych, pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje mieszkaniowe jest dzisiaj niekonkurencyjne względem drogi, względem przeróżnych inwestycji, które za te pieniądze można zrobić. Ale to jest dowód na myślenie w perspektywie średniej i długoterminowej. Nie ma nic bardziej kreującego samo miasto, liczbę mieszańców, przyjazność miasta, jak budowa mieszkań, ponieważ jest to podstawowe dobro  (…). Tomaszów jest miastem przyjaznym dla młodych ludzi, Tomaszów będzie miastem budującym mieszkania” – powiedział w swoim wystąpieniu Waldemar Buda, który pogratulował samorządowcom tak potrzebnej inwestycji.

Osoby, które przystąpiły do Programu to zarówno osoby młode stanu wolnego, młode rodziny z małymi dziećmi, małżeństwa z wieloletnim stażem i nastoletnimi dziećmi oraz osoby dojrzałe (starsze). Są również osoby posiadające niepełnosprawność. Są też rodziny, które mieszkają w zasobie komunalnym i zasobie Spółki i po przeprowadzce do TM Plus będą zdawać swoje dotychczasowe mieszkania Towarzystwu do dyspozycji. Są osoby, które przeprowadzają się do Tomaszowa z okolicznych miejscowości (Opoczno. Piotrków Tryb.), ale też z innych miast np. z Legionowa.

Każdy blok został wyposażony w windę oraz w instalację fotowoltaiczną dla potrzeb zasilania administracyjnego tj. zasilanie części wspólnych, garaży wewnętrznych, klatki schodowe, dźwigi osobowe oraz oświetlenie zewnętrzne. Ciepło oraz ciepła woda użytkowa dostarczana jest do budynków przez Spółką Miejską ZGC. Część mieszkań zlokalizowanych na parterze posiada tarasy zlokalizowane na dachu garażu wewnętrznego, jako dach zielony. Każde mieszkanie wyposażone jest w instalacje elektryczną, telewizyjną, internetową, telefoniczną oraz domofonową. Lokale zostały wykończone w standardzie deweloperskim. Bloki zostały wyposażone w instalację hydrantową - przeciwpożarową, wentylację mechaniczną, detektory gazu w garażach wewnętrznych. Dla lokatorów na poziome parteru dostępne są pomieszczenia rowerowi oraz wózkowni.

Łączna wartość całej inwestycji (grunt, projekt techniczny, budowa budynków) to prawie 17 700 000, 00 zł. koszt budowy nie przekroczył średnio 4 000,00 zł (cztery tysiące zł) za 1 mkw. powierzchni użytkowej (koszt budowy lokali z tarasami jest większy). Czynsze lokali są wyliczone indywidualnie dla każdego mieszkania na podstawie kosztu budowy 1 mkw. lokalu i kwoty wniesionej partycypacji (od 35 000,00 do 50 000,00 zł). Czynsz zawiera między innymi ratę kredytu.

Z końcem roku planowane jest rozpoczęcie naboru wniosków na II etap, który obejmuje dobudowanie dwóch bloków wzdłuż pierzei ulicy Barlickiego (budynki Barlickiego 18 i Barlickiego 22) z lewej i z prawej strony istniejącej kamienicy pod adresem Barlickiego 20. Podczas tego etapu planowana jest również przebudowa i kompleksowa modernizacja wspomnianej kamienicy. Obecnie powstaje dokumentacja projektowa jej przebudowy. W kamienicy planowane jest uzyskanie ok. 15 lokali mieszalnych o powierzchniach użytkowych ok 60-70 mkw. Budynek przejdzie gruntowną termomodernizację. Projekt będzie uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz musi być zgodny z istniejącym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W kamienicy planowany jest montaż dźwigu osobowego.

 

W projektowanych budynkach planowane jest łącznie 28 lokali – 24 lokale mieszkalne i 4 lokale użytkowe. Będą to budynki czterokondygnacyjne – parter z lokalami użytkowymi i 3 piętra z lokalami mieszkalnymi. Na budowę tych bloków wykonana jest już dokumentacja projektowa i uzyskane jest pozwolenie na budowę.

 

Podczas tego etapu powstaną miejsca postojowe na terenie nieruchomości. Wykonane ma też zostać ogrodzenie terenu działek od strony ulicy Borek i monitoring nieruchomości. zamknięty.

 

 

 

 

 

 

 Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij