W pierwszym etapie Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A. – wykonawca inwestycji – dokona utwardzenia terenu wiertni na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej. Następnie odbędzie się montaż urządzenia wiertniczego i rozpoczęcie wiercenia próbnego odwiertu o głębokości około 2 km. W trakcie prowadzonych prac wiertniczych wykonane zostaną badania hydrogeologiczne, dzięki którym poznamy temperaturę wody, wydajność źródła i mineralizację.
Geotermia jest szansą dla Tomaszowa Mazowieckiego na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej. Uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej jaki i budynki mieszkalne. Inwestycja jest szansą na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Być może woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych.
W listopadzie 2018 roku prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę z wykonawcą prac. Do magistratu wpłynęły trzy oferty, a najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A., które jest częścią Grupy KGHM Polska Miedź S.A. Umowa opiewa na kwotę 15 238 790 zł.
Tomaszów Mazowiecki nie dołoży ani złotówki do próbnego odwiertu geotermalnego. Miasto pozyskało 100 proc. dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.