Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej 2 marca zorganizował zajęcia dla młodzieży z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wzięli w nich udział uczniowie Szkoły Podstawowej „Tomek”.
Zajęcia w książnicy rozpoczęły się od wyjaśnienia terminu ‘’żołnierze wyklęci”. Odnosi się on do bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w latach 1944-1963 sprzeciwiali się sowietyzacji Polski. Samo pojęcie powstało w roku 1993, kiedy Liga Republikańska – organizacja antykomunistyczna przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim poświęconą podziemiu polskiemu z drugiej połowy lat 40, i początku lat 50. ubiegłego stulecia. Szukano wówczas wspólnej nazwy dla oddziałów, które po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną podjęły walkę z komunizmem. Nazwę upowszechnił Jerzy Ślaski w swej książce pt. ,,Żołnierze wyklęci”.
Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jakie były najważniejsze struktury i organizacje polskiego podziemia, a także obejrzeli film dokumentalny o Danucie Siedzikównie ‒ ,,Ince”, sanitariuszce 5. Brygady Wileńskiej AK oraz rotmistrzu Witoldzie Pileckim, autorze raportów z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wysłuchali też tekstu ,,Wilki” Zbigniewa Herberta oraz zapoznali się z historią Wandy, 8-letniej dziewczynki, która w czasie II wojny światowej razem z rodziną została wywieziona na Syberię. Losy Wandzi bibliotekarki przedstawiły w formie teatrzyku kamishibai, czyli teatru ilustracji wywodzącego się ze średniowiecznej Japonii.
Spotkanie zakończono słowami Jana Pawła II ,,Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”.