Zaproszeni goście poznali historię obiektu, dawnej kamienicy rodziny fabrykantów Knothe. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie pn. „worek niespodzianek”, uczestnicy losowali rysunki przedstawiające symbole różnych, polskich miast – młodzież odpowiadała jakich. I tak: koziołki charakteryzowały Poznań, pierniki Toruń, fontanna Neptuna Gdańsk itp. Dużą radość sprawiło dzieciom rozwiązywanie krzyżówki związanej z tematyką naszego kraju oraz quizów o znanych Polakach.
W następnej kolejności miała miejsce rozmowa o polskich noblistach. Prawdziwym wyzwaniem dla dzieci było wspólne tworzenie biografii Henryka Sienkiewicza - patrona 2016 roku. Gości z Ukrainy zainteresował fakt, że Litwos usytuował nabożeństwo żałobne po śmierci Michała Wołodyjowskiego opisane w trzeciej części trylogii właśnie w kościele kolegiackim p.w. Najświętszej Marii Panny oraz śś. Andrzeja i Stanisława znajdującym się w Iwano-Frankiwsku.
Na koniec nadszedł czas na podsumowanie zajęć bibliotecznych. Dzieci dostały na pamiątkę zakładki do książek z logo biblioteki. Gra w rymy na podstawie wierszy Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima sprawiła wszystkim wiele radości. Uczestnicy lekcji polskiego przenieśli się w twórczy świat kolorów i kształtów. Z wielkim entuzjazmem oddali się zabawie „Jesteśmy różni i to nas łączy”, określając siebie, własne cechy charakteru, hobby, ulubioną potrawę, największe marzenie, osoby, które darzą sympatią i miłością. Młodsi oraz starsi uczniowie przypatrywali się również zagadnieniu wieloznaczności wyrazów w języku polskim. Przez zabawę przemili goście z Ukrainy zdobyli wiele nowych wiadomości. Chętnie wzięli udział również w zajęciach filmowych.
Dzieci na co dzień mieszkają w Iwano-Frankiwsk, dawnym Stanisławowie. To jedno z miast partnerskich Tomaszowa Mazowieckiego. Młodych Ukraińców przywitała we wtorek (16 sierpnia) wiceprezydent Zofia Szymańska. Goście otrzymali od władz miasta sportowe upominki. Zostali zakwaterowani na terenie tomaszowskiej Przystani.
Iwano-Frankiwsk to miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, liczące ok. 222 tys. mieszkańców. Zostało założone 7 maja 1662 r. przez Andrzeja Potockiego, który nadał mu nazwę Stanisławów. W mieście znajduje się bardzo dużo zabytków związanych z historią Polski, m.in. kościół dekanalny z 1700 roku czy Kolegium Jezuitów.