Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Tłusty czwartek na ludowo [ZDJĘCIA]

Tłustoczwartkowe uroczystości, które odbywają się w białobrzeskiej dzielnicy pod hasłem „Tłusty czwartek na ludowo” można już nazwać tradycją. Szesnasta edycja tej folklorystycznej imprezy miała miejsce 8 lutego. Tym razem na zaproszenie Miejskiego Centrum Kultury filii DOK na scenie ośrodka wystąpiły zespoły z gminy Lubochnia.

FOTO

W pierwszej części wieczoru widowisko obrzędowe „Idą, idą kolędnicy” zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Mali Lubochnianie. Młodzi artyści odtworzyli zapomniany zwyczaj kolędowania trzech króli kończący staropolskie gody, czyli 12-dniowy okres po Świętach Bożego Narodzenia oraz tradycję przygotowania wypieków, podarków w postaci bułeczek dla kolędników zwanych szczodrakami. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, więc nie obyło się bez bisów i wykonania piosenek regionalnych.

Zespół Pieśni i Tańca Mali Lubochnianie powstał w 2011 r. jako młodsza grupa działającego od 11 lat zespołu Pieśni i Tańca Lubochnianie. Działa przy Gminnym Centrum Kultury w Lubochni. Skupia dzieci i młodzież w wieku od 7 do 13 lat. Zespół ma w repertuarze piosenki, przyśpiewki weselne, tańce i zabawy dziecięce regionu rawsko-opoczyńskiego, jak również widowiska obrzędowe.

Grupa prezentuje się podczas przeglądów zespołów  regionalnych i na festiwalach. Występuje na wielu różnorodnych uroczystościach i imprezach ludowych na terenie powiatu, województwa i kraju. Artyści występowali m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu Prezydenckim a także podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Zespół zajął czterokrotnie pierwsze miejsce na powiatowych przeglądach zespołów folklorystycznych. Instruktorem tańca i zarazem choreografem jest Milena Dzięcielewska, akompaniatorem Jerzy Rozpędek, opiekunem zespołu Małgorzata Tyce.

Drugą część wieczoru wypełnił występ zespołu Koła Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” z towarzyszeniem czterech panów oraz akompaniatorów. Zespół zaprezentował widowisko zatytułowane „Jak to dawniej na wsi bywało”, traktujące między innymi o dawnych sposobach poszukiwania żony i męża.

KGW Stokrotki istnieje od 2014 roku. Założycielem koła jest Piotr Majchrowski. Koło zrzesza mieszkańców Emilianowa oraz miejscowości: Nowy Olszowiec, Jasień i Czółno. Dzielą się doświadczeniami, integrują, poznają swój region i tradycję. Za główne zadanie koło stawia sobie niwelowanie różnic społecznych w swoich miejscowościach. Jest otwarte na nowe pomysły i nowe gospodynie i gospodarzy. Koło, reprezentując gminę Lubochnia, zostało docenione na Konkursie Kulinarnym w Czerniewicach oraz Powiatowych Ostatkach w Rokicinach.

W swoich działaniach kultywują stare zwyczaje, obrzędy i tradycje. Przykładem z minionego roku może być realizacja projektu w ramach programu „Grant na lepszy start” „Lokalnie, wspólnie, folkowo – odbudowa więzi obywatelskiej i kulturowej mieszkańców Nowego Olszowca i Emilianowa”, w efekcie którego mieszkańcy mieli możliwość wspólnie spędzić czas na warsztatach z zakresu tradycji tańców ludowych oraz pieśni ludowych. Grupa mieszkańców pod okiem wykwalifikowanych szkoleniowców przygotowała widowisko promujące kulturę ludową regionu łowickiego, które zaprezentowała podczas finałowego pikniku sąsiedzkiego.

Tłustoczwartkowe spotkanie odbyło się w otoczeniu pokonkursowej wystawy zatytułowanej „Plastyka papierowa regionu rawsko – opoczyńskiego”, która jest wynikiem działania realizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Piotrkowski. Wystawę udostępniło Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

W trakcie wieczoru Ewa Biazik, kierownik ośrodka, przekazała ciekawostki na temat zwyczajów i obrzędów karnawałowych i Tłustego Czwartku w dawnych czasach, różnych regionach i różnych sferach społecznych. Licznie zgromadzona publiczność została poczęstowana tradycyjnymi pączkami, ufundowanymi, jak co roku, przez radnych z dzielnicy Białobrzegi: Krzysztofa Kuchtę, Adama Iwanickiego, Krzysztofa Pardeja i Krzysztofa Biskupa.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie zarówno występującym zespołom jak i publiczności, fundatorom słodkiego poczęstunku oraz dyrekcji tomaszowskiego muzeum. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij