Zapraszamy na „Wędrówkę po międzywojennym Tomaszowie”, która odbędzie się 10 września 2022 r. (sobota) o godz. 11.00. Organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim. Miejsce zbiórki: punkt Informacji Turystycznej – plac Tadeusza Kościuszki.
Przewodnikiem po przedwojennym mieście będzie dr Justyna Biernat - adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, prezes Fundacji Pasaże Pamięci chroniącej wielokulturowe dziedzictwo Tomaszowa. Pedagożka teatru i edukatorka historyczna, laureatka konkursu o Nagrodę POLIN 2020, autorka książki: „Czarne sylwetki. Przewodnik po tomaszowskim getcie/Black Silhouettes. Guide to the Tomaszów Mazowiecki ghetto" oraz edytorka naukowa listów z tomaszowskiego getta.
Podczas wydarzenia uczestnicy odkryją odradzający się po I wojnie światowej Tomaszów. Będą mieli możliwość poznania historii wybranych miejsc i osób istotnych dla rodzącej się państwowości. Tomaszowianie dowiedzą się między innymi, jak z inicjatywy doktora Stanisława Narewskiego i z udziałem Magistratu, przedstawicieli gminy ewangelickiej i żydowskiej został odsłonięty w 1918 roku pomnik Tadeusza Kościuszki. Poznają losy pierwszej powojennej, polskojęzycznej tomaszowskiej gazety Kurier tomaszowski założonej przez Henryka Rozenfarba-Różyckiego. Odkryją również istotne dla literatury postaci związane z naszym miastem – muzę Juliana Tuwima, Stefanię Marchew oraz Zygmunta Różyckiego opiewającego tutejsze „modre wody”.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „W okowach miłości Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Zapraszamy!