Po tragicznych wydarzeniach, jakie miały ostatnio miejsce m.in. w Szczyrku, zarząd Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przeprowadził szkolenie dla swoich pracowników na temat zagrożeń przy użytkowaniu instalacji gazowych w budynkach.
W spotkaniu wzięli udział dozorcy nieruchomości zarządzanych przez TTBS i pracownicy z Działu Administracji i Wspólnot. Jak mówi prezes spółki Wacława Bąk, było ono podyktowane koniecznością uczulenia pracowników na jakiekolwiek wątpliwości i niepokojące spostrzeżenia co do instalacji gazowych podczas wykonywania swoich obowiązków na nieruchomościach.
Prelekcję na temat zagrożeń związanych z użytkowaniem instalacji gazowej połączoną z prezentacją wygłosił inspektor ds. sanitarnych Sebastian Dębiec. Swoje uwagi i spostrzeżenia przedstawił również konserwator instalacji gazowych Kazimierz Tuchowski, właściciel firmy HYDROBUD.
WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE KORZYSTANIA Z INSTALACJI NA GAZ ZIEMNY
- Zadbaj o prawidłową wentylację w pomieszczeniu, w którym spalany jest gaz ziemny (nie zakrywaj kratki wentylacyjnej, a gdy w pomieszczeniu łazienki jest gazowy pogrzewacz wody, w drzwiach muszą być otwory nawiewne o sumarycznej powierzchni 0,022 mkw. ).
- Udostępnij każdorazowo lokal mieszkalny do sprawdzenia wentylacji przez mistrza kominiarskiego oraz do sprawdzenia szczelności instalacji gazowej przez uprawnionego instalatora z uprawnieniami E grupy G3 (przeglądy wykonywane są raz w roku).
- Sprawdź, gdzie znajduje się zawór odcinający gaz do urządzenia, powinien być w łatwo dostępnym miejscu i możliwie blisko urządzenia (do 1 m), tak by w razie konieczności szybko odciąć gaz od urządzenia.
- Kupuj tylko urządzenia mające certyfikat zgodności CE.
- Montaż, konserwację, naprawę armatury gazowej zlecaj serwisowi lub uprawnionemu instalatorowi.
- Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących eksploatacji.
- Nie przeprowadzaj samodzielnie napraw i przeróbek instalacji gazowych.
- Nie lekceważ żadnego podejrzenia nieszczelności instalacji gazowej.
- Nie używaj kuchenki gazowej do ogrzewania pomieszczeń.
- NIE UŻYWAJ BUTLI Z GAZEM PROPAN-BUTAN W BUDYNKU, W KTÓRYM JEST INSTALACJA GAZU ZIEMNEGO – JEST TO ZAKAZANE I NIEBEZPIECZNE.
- Dla poprawy bezpieczeństwa zamontuj czujnik gazu i czadu.
Wyczuwalny zapach gazu może świadczyć zarówno o nieszczelności sieci lub instalacji gazowej, jak i niesprawności urządzeń gazowych (np. o zanieczyszczeniu palników czy ich niewłaściwej regulacji). Kontrolę i naprawę sieci gazowej przeprowadzają służby Polskiej Spółki Gazownictwa, natomiast usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości instalacji należy do administracji, urządzeń gazowych należy do obowiązków właścicieli.
W razie stwierdzenia nieszczelności (wyczuwalny zapach) gazu dzwoń pod nr telefonu:
konserwator instalacji gazowych, tel. 603-243-807 (TTBS)
Polska Spółka Gazownictwa, tel. 992
Administracja, tel. 44 724-64-20 (TTBS)
WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE KORZYSTANIA Z BUTLI NA PROPAN-BUTAN
Gaz propan-butan jest produktem skrajnie łatwopalnym, jednak odpowiednio użytkowany nie stanowi zagrożenia. Podczas użytkowania butli z gazem należy zachować następujące zasady bezpieczeństwa:
- Przed użyciem po wymianie butli sprawdzaj stan uszczelki i szczelność instalacji za pomocą roztworu mydlanego, specjalnego testera do wykrywania nieszczelności w sprayu (NIGDY ZA POMOCĄ OGNIA!).
- Odizoluj butlę od źródeł zapłonu. Butli nie wolno przechowywać w pobliżu powierzchni promieniujących ciepło w odległości mniejszej niż 1,5 m, w sąsiedztwie liczników elektrycznych, gniazd wtykowych i urządzeń powodujących iskrzenie.
- Przechowuj butlę w pomieszczeniu dobrze wentylowanym i nienarażonym na nagrzanie słoneczne oraz substancje korodujące. Materiałów niebezpiecznych pożarowo (którymi również jest gaz w butlach) nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach.
- Zastosuj środki ostrożności zapobiegające wyładowaniom elektrostatycznym.
- Chroń przed dziećmi.
- W ŻADNYM WYPADKU NIE ODWRACAJ BUTLI DO GÓRY DNEM CELEM WYKORZYSTANIA RESZTY GAZU! Takie postępowanie powoduje przedostanie się fazy płynnej do reduktora, co w efekcie zepsuje instalacje oraz narazi użytkownika na niebezpieczeństwo wybuchu.
- Nie używaj butli z gazem propan-butan w budynku, w którym jest instalacja gazu ziemnego – JEST TO ZAKAZANE I NIEBEZPIECZNE.
- PAMIĘTAJ - butli nie należy przechowywać w pomieszczeniach, w których:
‒ poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu;
‒ znajdują się inne materiały łatwopalne;
‒ nie ma zainstalowanych aparatów gazowych.
- W mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym można przechowywać nie więcej niż dwie butle przyłączone do urządzeń gazowych, o zawartości gazu do 11 kg. Butle należy ustawiać w pozycji pionowej – zabezpieczając przed przewróceniem, uderzeniem, dostępem osób niepowołanych, dzieci itp.
- Dla poprawy bezpieczeństwa zamontuj czujnik gazu i czadu.
W razie stwierdzenia nieszczelności (wyczuwalny zapach) gazu dzwoń pod nr telefonu:
Straż Pożarna, tel. 998
Administracja, tel. 44 724-64-20 (TTBS)