Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych pozostaje bez zmian. Jednocześnie istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.
Również od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 (m.in. służby medyczne, służby mundurowe). Obecnie w szkołach trwa diagnozowanie potrzeb.
W dalszym ciągu dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły ma obowiązek zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole). Na chwilę obecną takich przypadków nie odnotowaliśmy.
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach, do 5 osób – będą to indywidualne decyzje poszczególnych szkół adekwatne do zgłaszanych potrzeb.
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwia się również przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Nauczyciele realizujący nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani do pracy w domu z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie placówki. Rozwiązanie to ma przyczynić się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki.
Zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, nauczyciele będą mogli skorzystać z jednorazowego wsparcia finansowego w wysokości 500 zł w zakresie poniesionych kosztów związanych z kształceniem na odległość.