Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego w Tomaszowie Mazowieckim została powołana w 2009 roku, jako pierwsza w województwie łódzkim. Do najistotniejszych zadań Rady Pożytku należy m.in.:
Zgodnie z przepisami prawa do kompetencji Rady należy:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta;
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, w tym programów współpracy;
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów III sektora;
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami III sektora;
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty III sektora oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
Główne dokumenty na podstawie których funkcjonuje Rada Pożytku:
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
- Uchwała Nr XIII/98/2019 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie uchwały XXVI/253/2016 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Tomaszowie Mazowieckim (Dz. U. Woj. Łódzkiego z 2019 r. Nr 3281)
- „Standardy Rad Działalności Pożytku Publicznego” Wyd. Centrum Inicjatyw Obywatelskich i Centrum OPUS
Rada Pożytku w Tomaszowie Mazowieckim jest symbolem dobrych praktyk, naśladowanych nie tylko w województwie łódzkim, ale i na terenie całego kraju. W trwającej obecnie VI kadencji, Tomaszowska Rada nadal jest powodem do dumy dla mieszkańców i władz Tomaszowa Mazowieckiego, jest doceniana i zapraszana do udziału w forach ogólnopolskich. W samym tylko 2015 roku Rada przyjęła delegacje z trzech województw, dzieląc się swoim doświadczeniem w zakresie współpracy samorządu z trzecim sektorem.