Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Park „Solidarność” już wkrótce odzyska dawny blask

Park „Solidarność” to kolejne „zielone” miejsce na mapie Tomaszowa Mazowieckiego, które zostanie kompleksowo zrewitalizowane. Już wkrótce rozpoczną się tam prace, które przywrócą parkowi dawny, historyczny blask. Powstanie m.in. nowa muszla koncertowa, odnowiona zostanie fontanna i parkowe rzeźby, oczyszczony staw, to jednak nie wszystko. O zakresie zaplanowanych prac, 10 marca poinformował prezydent Marcin Witko podczas konferencji podsumowującej działania Miasta w ramach pozyskanych funduszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Tomaszów Mazowiecki stawia na ekologię, stawia na zieleń. Park „Solidarność” to trzecie miejsce, które rewitalizujemy w ciągu ostatnich lat. Park „Bulwary”, przystań miejska, a teraz przyszedł czas na Park „Solidarność” – park wyjątkowy, „ogród hrabiowski”, ogród z wielką liczbą starodrzewia, czyli ogród tak naprawdę historyczny, który chcemy odnowić wspólnie, pod okiem konserwatora zabytków, konserwatora zieleni, co do łatwych zadań nie należy – mówi prezydent Marcin Witko.


Zaplanowane prace obejmą odbudowę muszli koncertowej, rewitalizację stawu parkowego (powróci domek dla łabędzi) i stawideł, modernizację fontanny i rzeźb zlokalizowanych w parku, dostawę i montaż małej architektury z elementami smart (elementy solarne, ładowarki), przebudowę i modernizację ścieżek i alejek parkowych wraz z połączeniem ciągów komunikacyjnych z Pałacem Ostrowskich i przestrzenią przypałacową, pielęgnację istniejących zasobów zielonych, nowe nasadzenia, instalację parkowego monitoringu wizyjnego, instalację inteligentnego oświetlenia energooszczędnego, modernizację wejść do Parku z elementami dostępności, likwidację barier architektonicznych. Zostanie również zakupiony samochód elektryczny przeznaczony do obsługi i konserwacji przestrzeni parkowej.


W myśl koncepcji nowego parku odnowiona fontanna będzie stanowiła jego centralny punkt architektoniczny. Powstanie trakt widokowy umieszczony na skarpie usytuowanej po stronie muzeum, a na części tzw. „parku hrabiowskiego” taras widokowy. W planach jest również ogród deszczowy.


- Znów będziemy mogli w tym miejscu organizować koncerty, spotkania z mieszkańcami. Cieszę się, że jesteśmy na takim etapie zaawansowania prac, że dzisiaj mogę powiedzieć, iż projekt ten nie jest zagrożony ani pod względem czasowym, ani pod względem realizacyjnym. Kończymy już projektowanie, niebawem ogłosimy przetarg na realizację tego zadania. O wszystkich etapach tego przedsięwzięcia będę informował na bieżąco – dodaje prezydent.

Park realizowany jest w ramach projektu pn. „TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim” realizowanego w ramach Programu ROZWÓJ LOKALNY i finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij