ROZGRANICZENIE NIERUCHOMOŚCI
Rozgraniczenie nieruchomości – postępowanie przed organami państwowymi mające na celu ustalenie granic nieruchomości, gdy stały się sporne i nie można stwierdzić stanu prawnego. Polega na ustaleniu przebiegu granicy nieruchomości, czyli na ustaleniu, jak daleko sięga prawo własności przysługujące właścicielowi danej nieruchomości. Nie służy natomiast doprowadzeniu nieruchomości do określonej powierzchni.
- Sposób załatwienia sprawy
Po złożeniu wniosku i przeprowadzonej analizie dokumentów organ wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie rozgraniczenia nieruchomości. Na postanowienie to nie służy zażalenie. Czynności ustalenia przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez Prezydenta i działający na zlecenie i koszt wnioskodawcy. Z czynności ustalenia przebiegu granic geodeta sporządza protokół graniczny lub akt ugody. Organ dokonuje oceny prawidłowości wykonania czynności ustalenia przebiegu granic nieruchomości przez upoważnionego geodetę oraz zgodności sporządzonych dokumentów z przepisami. Dla prawidłowo sporządzonej dokumentacji geodezyjnej, organ wydaje pozytywną opinię i przekazuje dokumentację w celu włączenia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Następnie wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości.
- Wymagane dokumenty
Wnioskodawca składa pisemny wniosek w kancelarii Urzędu Miasta wraz z załącznikami (dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, kopia mapy ewidencyjnej ze wskazaniem granic gruntów objętych wnioskiem, adresy właścicieli rozgraniczanych nieruchomości, pełnomocnictwo – jeśli wnioskodawca jest reprezentowany przez inną osobę, zgoda geodety na przeprowadzenie rozgraniczenia).
- Termin załatwienia sprawy
- wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego – do jednego miesiąca
- wydanie decyzji - do miesiąca od dnia przyjęcia operatu technicznego rozgraniczenia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Termin zakończenia rozgraniczenia uzależniony jest od prac geodety oraz stopnia trudności w trakcie ustalania granicy na gruncie (czas trwania postępowania rozgraniczeniowego może trwać od 6 do 12 miesięcy).
- Opłaty
- Od wydania decyzji – 10,00 zł
- Od złożonego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa – 17,00 zł (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu).
- Podstawa prawna
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 520 ze zm.)
Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (Dz. U. z 1999 r. Nr 45, poz. 453)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.)
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t. j. z 2015 r., poz. 783 ze zm.)
- Informacje dodatkowe
W przypadku sporu co do przebiegu linii granicznych, gdy brak jednoznacznych dokumentów wskazujących na ich przebieg, a zainteresowani właściciele nieruchomości nie złożyli zgodnego oświadczenia w tym zakresie, bądź nie zawarli ugody, postępowanie administracyjne jest umarzane w drodze decyzji, a sprawa rozgraniczenia przekazywana z urzędu do rozpatrzenia właściwemu sądowi.
W przypadku zawarcia ugody przed geodetą postępowanie administracyjne zostaje umorzone.
Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.
- Od decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości służy prawo żądania przekazania sprawy do sądu w terminie 14 dni od daty jej otrzymania za pośrednictwem organu, który ją wydał.
- Od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne z uwagi na ugodę zawartą przed geodetą, przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania za pośrednictwem organu, który ją wydał.
- Od decyzji o umorzeniu postępowania rozgraniczeniowego i przekazaniu sprawy z urzędu do rozpatrzenia sądowi, służy prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania za pośrednictwem organu, który ją wydał.
- Dokumenty do pobrania
Szczegółowych informacji udziela
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
II piętro w budynku A, pokój nr 41A
Telefon: +48 (44)724-23-11 wew. 245
Email: wgn@tomaszow-maz.pl