OPŁATA PLANISTYCZNA ORAZ ODSZKODOWANIE Z TYTUŁU SPADKU WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI, WYNIKAJĄCE Z UCHWALENIA MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRTZESTRZENNEGO
Co należy wiedzieć?
Opłata planistyczna jest to opłata związana z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez gminę. Jeżeli przyjęty przez gminę plan miejscowy wpłynie korzystnie na wartość nieruchomości, a więc jeżeli na skutek uchwalenia planu wartość nieruchomości wzrośnie, wówczas gmina ma obowiązek nałożenia na właściciela lub użytkownika wieczystego tej nieruchomości tzw. opłaty planistycznej. Kolejnym warunkiem jest zbycie nieruchomości przez dotychczasowego właściciela (użytkownika wieczystego). Tylko w sytuacji, gdy następuje przeniesienie własności (użytkowania wieczystego) możliwe jest nałożenie obowiązku uiszczenia opłaty planistycznej. Ponadto istnieje ograniczenie terminem pięciu lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące.
Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości (konkretna wysokość wskazana jest w ustaleniach planu).
Postępowanie o naliczenie opłaty planistycznej wszczynane jest z Urzędu.
Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie
z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, żądać od gminy:
Realizacja roszczeń, o których mowa powyżej, może nastąpić również w drodze zaoferowania przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej. Z dniem zawarcia umowy zamiany roszczenia wygasają.
Podstawa prawna
Art. 36 oraz Art. 37 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
(Dz.U. z 2015r. poz. 199 z późn. zm.)